Анонси
Соціальна підтримка

Назад

Увага! Зміни щодо порядку компенсації витрат за тимчасове розміщення (перебування) внутрішньо переміщених осіб

    Постановою Кабінету Міністрів України від 31.12.2024
№ 1544 «Деякі питання надання державної підтримки внутрішньо переміщеним особам» передбачена передача до органів Пенсійного фонду України функцій з призначення та виплати компенсації витрат за тимчасове розміщення (перебування) внутрішньо переміщених осіб.

Також, зазначеною постановою затверджено нову редакцію Порядку компенсації витрат за тимчасове розміщення (перебування) внутрішньо переміщених осіб (затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 19.03.2022 № 333).

У зв’язку із зазначеним, Пенсійний фонд України забезпечуватиме:

проведення починаючи з 1 січня 2025 року виплату компенсації витрат за тимчасове розміщення внутрішньо переміщених осіб;

починаючи з березня 2025 року перевірку права наявних отримувачів компенсації витрат на наявність підстав для отримання компенсації витрат та розгляд нових звернень і прийняття щодо них рішень про призначення компенсації витрат згідно з оновленим Порядком.

За отриманням інформації з будь-яких питань, пов’язаних з призначенням компенсації, особи, які розмістили внутрішньо переміщених осіб, звертаються до органів Пенсійного фонду України.

Докладніше ознайомитися з постановою можна за посиланням: https://www.kmu.gov.ua/npas/deiaki-pytannia-nadannia-derzhavnoi-pidtrymky-vnutrishno-peremishchenym-osobam-1544-311224.

 

Про зміни у Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам

Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2024 № 1507 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України з питань надання внутрішньо переміщеним особам допомоги на проживання та субсидії на оплату вартості або частини вартості найму (оренди) житлового приміщення» внесено зміни до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 року № 332, внесені (з діючою редакцією Порядку можна ознайомитися за посиланням: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/332-2022-%D0%BF#Text )

А саме, вказаною постановою уточнено, що до складу сім’ї уповноваженої особи, яка звертається за призначенням допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, не включаються особи, призвані на військову службу під час мобілізації, на особливий період відповідно до Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», а також працівники правоохоронних органів, військовослужбовці і працівники Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, МВС, Національної поліції, особи рядового і начальницького складу ДСНС, Управління державної охорони, Держспецзв’язку, військових формувань, утворених відповідно до закону, які беруть (брали) безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, крім осіб та членів їх сімей, які відповідно до законодавства отримують компенсацію за піднайом (найом, оренду) житлових приміщень як внутрішньо переміщені особи.

Окрім цього, змінами передбачено, що заява для призначення допомоги також може подаватися за місцем обліку внутрішньо переміщеної особи одного з членів сім’ї уповноваженої особи за її вибором.

Із врахуванням внесених змін передбачено, що продовження виплати допомоги відповідно до пункту 13 Порядку можливе під час надзвичайного або воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях, але не більше ніж на три шестимісячні періоди.

Також уточнено порядок розрахунку середньомісячного сукупного доходу для продовження виплати допомоги, а саме: 

  • до середньомісячного сукупного доходу включаються доходи, отримані особою як одноразова допомога, вихідна допомога, що виплачується працівникам відповідно до Кодексу законів про працю УкраїниЗакону України «Про державну службу», у розмірі, що обчислюється для такої особи органом соціального захисту населення шляхом ділення суми зазначеного доходу на 12, за умови, що особа надала документальне підтвердження від роботодавця із зазначенням розміру та інформації, що така допомога надана один раз за календарний рік;
  • під час обчислення середньомісячного сукупного доходу сім’ї не враховується дохід, отриманий одноразово протягом календарного року від продажу:

єдиного транспортного засобу (механізму), який був зареєстрований на одну особу із складу членів сім’ї;

єдиного житлового приміщення/частини житлового приміщення, що розташоване на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, для яких не визначена дата завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій), території активних бойових дій, що включені до переліку територій.

До інших житлових приміщень, крім єдиного, не відносяться житлові приміщення/частини житлових приміщень, розташовані на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях, для яких не визначена дата припинення окупації.

Про факт продажу транспортного засобу (механізму), житлового приміщення/частини житлового приміщення особа надає документальне підтвердження, передбачене законодавством.


Державна підтримка ВПО: надання субсидії на оренду житла та компенсація витрат за безкоштовне розміщення

Субсидії для ВПО: куди звернутися за призначенням на найм житла та які документи потрібні?

29 січня 2025 року набула чинності постанова Кабінету Міністрів України від 25 жовтня 2024 року № 1225 “Про реалізацію експериментального проекту щодо надання субсидії на оплату вартості або частини вартості найму (оренди) житлового приміщення та компенсації частини податку на доходи фізичних осіб або єдиного податку та військового збору“, якою запроваджується:

  • для ВПО – субсидія на оплату вартості або частину вартості найму (оренди) житла;
  • для наймодавця житла – компенсація податку на доходи фізичних осіб або єдиного податку та військового збору.

Хто з ВПО може отримати субсидію?

Учасниками цього проєкту є внутрішньо переміщені особи, які наймають житло і витрачають на оренду понад 20% своїх сукупних доходів та які:

  • перемістилися (повторно перемістилися) з територій, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих рф, для яких не визначено дати завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації (перелік територій), і не мають власного житлового приміщення загальною площею понад 13,65 кв. метра на кожну особу зі складу домогосподарства, розташованого на території, не включеній до переліку територій;
  • втратили житло (його знищено або пошкоджено до ступеня, непридатного для проживання).

Субсидія на найм житла призначається ВПО, які не отримують допомогу на проживання.

Хто із власників житла може отримати компенсацію?

Орендодавці, які надають житло в оренду ВПО, можуть отримати компенсацію податку на доходи фізичних осіб або єдиного податку та військового збору, якщо вони не одержують компенсацію за програмою “Прихисток”. 

Що зробити, щоб отримати субсидію на найм житла?

Для призначення субсидії наймач разом із власником житла мають подати до Пенсійного фонду України заяву та підписаний договір найму.

Під час визначення права наймача на призначення субсидії на оренду житла враховуються:

  • наявність протягом трьох місяців перед зверненням транспортних засобів (з року випуску якого минуло менше ніж п’ять років (крім мопеда та причепа);
  • придбання протягом трьох місяців перед зверненням майна, товарів або оплата послуг на суму, що перевищує 100 тис. грн;
  • купівля протягом трьох місяців перед зверненням безготівкової та/або готівкової іноземної валюти, а також банківських металів на загальну суму, що перевищує 100 тис. грн;
  • наявність (на 1 число місяця, з якого призначається субсидія, або на 1 число кожного місяця, в якому така субсидія отримується) коштів на депозитних рахунках у загальній сумі, що перевищує 100 тис. грн, заборгованість з аліментів тощо.

Важливо!

Як розраховується розмір субсидії?

Розмір субсидії на оренду житла розраховується індивідуально для кожного домогосподарства та залежить від рівня доходів, кількості членів сімʼї, вартості оренди житла з урахуванням коригувального коефіцієнта для регіону, де розташоване орендоване житло.

Важливо!

  • Між наймачем та наймодавцем не повинно бути родинних зав’язків.

Адреса місця проживання / перебування ВПО (наймача) після укладання договору найму має відповідати адресі найманого житла.

  • Домогосподарство може одночасно отримувати і субсидію на оренду, і субсидію на житлово-комунальні послуги.

Як подати заяву на субсидію на найм житла?

Наймачі, які є внутрішньо переміщеними особами, та наймодавці можуть подати документи для призначення субсидії на найм житла:

  • Особисто – у будь-якому сервісному центрі Пенсійного фонду України або в центрі надання адміністративних послуг.
  • Онлайн – через портал електронних послуг Пенсійного фонду України (https://portal.pfu.gov.ua/) з використанням електронного підпису, який має бути і в наймача, і в наймодавця.

Також для учасників проєкту (наймача та наймодавця) реалізовано можливість укласти договір найму та подати заяву на субсидію на найм житла онлайн – через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України.

Важливо!

Для призначення субсидії наймач разом з власником житла мають подати до Пенсійного фонду України заяву та підписаний договір найму

Для призначення субсидії на найм житла наймач та наймодавець підписують:

У разі потреби додаються:

  • копії документів, що підтверджують повноваження законного представника (представника за довіреністю);
  • копії інших документів: рішення суду, відомості про розірвання шлюбу, встановлення для подружжя режиму окремого проживання, стягнення аліментів, визначення місця проживання дитини з одним із батьків тощо.

Інформація про членів домогосподарства наймача зазначається в заяві та договорі. Інші відомості, необхідні для призначення субсидії на найм житла, зокрема про майновий стан, отримуються органами Пенсійного фонду України шляхом електронної взаємодії з державними реєстрами.

 

 

Як визначається склад домогосподарства для призначення субсидії на найм житла

До складу домогосподарства внутрішньо переміщеної особи, яка наймає житло, належать усі особи, які проживають у найманому приміщенні та з яким наймач пов’язаний родинними зв’язками:

  • чоловік, дружина, діти, пасинок, падчерка, прийомні діти, діти, які виховуються батьками-вихователями в дитячих будинках сімейного типу, усиновлені діти, діти, над якими встановлено опіку або піклування, діти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти (зокрема ті, що навчаються в онлайн-режимі) до досягнення ними 23-річного віку і не мають власних сімей, повнолітні діти, які не перебувають у шлюбі;
  • діти з інвалідністю після досягнення ними 18-річного віку до визнання їх особами з інвалідністю з дитинства I та II групи;
  • особи з інвалідністю з дитинства I та II групи або особи з інвалідністю I групи, які проживають разом із батьками;
  • непрацездатні батьки чоловіка / дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв’язку з відсутністю власних доходів;
  • особа, яка проживає разом з одинокою людиною з інвалідністю I групи та доглядає за нею;
  • жінка та чоловік, які не перебувають у шлюбі, але проживають однією сім’єю, та/або особи, які встановили в судовому порядку факт проживання однією сім’єю або не пов’язані родинними зв’язками (неповнолітня дитина, яка не належить до складу сім’ї наймача).

Домогосподарство може складатися з одного наймача.

До складу домогосподарства не включаються особи, які: 

  • перебувають на повному державному утриманні; 
  • у період призначення субсидії на найм житла(субсидія на найм житла призначається на шість місяців) понад три місяці навчаються за денною формою навчання та проживають у гуртожитку; 
  • не проживають разом з наймачем та не пов’язані з ним спільним побутом і це підтверджено відомостями з інформаційної системи Державної міграційної служби або перебувають за кордоном, зникли безвісти, депортовані за межі України, перебувають у полоні, проходять військову службу понад 30 днів поспіль на 1 число місяця, з якого призначається субсидія на найм житла. 

Важливо!

Склад домогосподарства наймача визначається на дату звернення за призначенням субсидії на найм житла та фіксується в заяві.

Довідково:

Питання врегульовано пунктом 4 Порядку реалізації експериментального проекту щодо надання субсидії на оплату вартості або частини вартості найму (оренди) житлового приміщення та компенсації частини податку на доходи фізичних осіб або єдиного податку та військового збору, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.10.2024 № 1225.

На який період призначається субсидія?

Субсидія на найм житла призначається на шість місяців, з подальшим автоматичним продовженням.

Строк дії експерименту – 2 роки .(з 29.01.2025).

Презентація Субсидія на оренду

 

Компенсація витрат за безкоштовне розміщення внутрішньо переміщених осіб

31 грудня 2024 року Уряд ухвалив постанову № 1544 “Деякі питання надання державної підтримки внутрішньо переміщеним особам”, якою вніс зміни до Порядку компенсації витрат за тимчасове розміщення (перебування) внутрішньо переміщених осіб.

Із січня 2025 року виплату компенсації за тимчасове безоплатне розміщення внутрішньо переміщених осіб (далі – компенсація витрат) здійснює Пенсійний фонд України за списками отримувачів, наданими Міністерством розвитку громад та територій України. 

Починаючи з 1 березня 2025 року розгляд заяв та прийняття рішень про призначення компенсації витрат забезпечать органи Пенсійного фонду України. 

Особам, які мали право на отримання компенсації витрат раніше і включені до списків, переданих до Пенсійного фонду України, виплата компенсації продовжується без додаткового звернення. 

Важливо!

  • Компенсація витрат надається фізичним особам – громадянам України, які є власниками житла і безоплатно тимчасово надають житло внутрішньо переміщеним особам.
  • Сума компенсації становить 450 гривень за кожну внутрішньо переміщену особу, яка проживає у житловому приміщенні.

За інформацією Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області

 

Запитуєте – відповідаємо

Чи має право на отримання субсидії на оренду житла жінка, яка має статус ВПО, якщо її чоловік, який такого статусу не має, мешкає в іншій області України?

Так, має. Особа, яка не проживає разом з наймачем та не пов’язана з ним спільним побутом, що підтверджено наявністю відповідних відомостей про задеклароване (зареєстроване) місце проживання наймача та/або членів домогосподарства наймача у відомчій інформаційній системі Державної міграційної служби, не включається до складу домогосподарства наймача.

У разі відсутності таких відомостей в інформаційній системі Державної міграційної служби адресу задекларованого (зареєстрованого) місця проживання (перебування) може бути підтверджено іншими документами.

Довідково:

Підтверджувальними документами, на підставі яких особу не включають до складу домогосподарства, можуть бути довідка, що підтверджує місце перебування особи на території іншої адміністративно-територіальної одиниці у зв’язку з роботою, лікуванням, навчанням, довгостроковим відрядженням, відбуванням покарання; довідка про оплату житлово-комунальних послуг в іншому житловому приміщенні (будинку) тощо (пункт 4 зазначеного Порядку).

Оскільки для розрахунку субсидії на найм житла враховується середньомісячний сукупний дохід осіб зі складу домогосподарства наймача (пункт 13 Порядку реалізації експериментального проекту щодо надання субсидії на оплату вартості або частини вартості найму (оренди) житлового приміщення та компенсації частини податку на доходи фізичних осіб або єдиного податку та військового збору, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.10.2024 № 1225), а чоловік у цьому випадку до складу домогосподарства не включається, то і його доходи під час розрахунку розміру субсидії не враховуються.

 

Чи можна подати документи на призначення субсидії на оренду, якщо власник житла перебуває за кордоном?

Так, можна. У разі, коли внутрішньо переміщена особа і орендодавець фізично перебувають у різних населених пунктах (або, наприклад, власник житла – наразі за кордоном), документи про призначення виплати можна подати дистанційно, в електронному форматі, через вебпортал електронних послуг Пенсійний фонд України.

Як подати документи дистанційно, в електронному форматі?

Наразі внутрішньо переміщені особи можуть скористатися новим інструментом підтримки від держави – субсидією на оренду житла для ВПО.

Держава забезпечить фінансову допомогу у вигляді субсидії на оренду, щоб переселенці могли винайняти квартиру чи будинок у тому населеному пункті, в який переїхали через війну.

Важливо, що власнику житла, який здає його в оренду ВПО, держава компенсує податок на доходи фізичних осіб або єдиний податок та військовий збір.

Щоб мінімізувати час на подання документів, можна укласти договір найму та подати заяву на субсидію онлайн, через портал електронних послуг Пенсійного фонду. 

При цьому заява та договір найму мають бути підписані ВПО і власником житла в електронній формі – з накладанням КЕП (кваліфікованих електронних підписів).

Алгоритм дій наступний:

  • Людина, яка є внутрішньо переміщеною особою,  має авторизуватися в особистому кабінеті електронних послуг Пенсійного фонду України https://portal.pfu.gov.ua/ за допомогою КЕП і натиснути кнопку «Увійти».
  • У лівому боковому меню «Комунікації з ПФУ» обрати вкладку «Заява про надання субсидії на оплату вартості або частини вартості найму».
  • У наступному полі обрати вікно «Первинне заповнення Заяви про надання субсидії на оплату вартості або частини вартості найму наймачем».
  • Заповнити онлайн-форму заяви: зазначити загальні дані про себе, документ, що посвідчує особу, відомості про житло, дані довідки про взяття на облік ВПО та дані виплатних реквізитів. Поля, позначені зірочкою, є обов’язковими для заповнення.
  • У частині заяви «Учасники звернення» ВПО (наймач) має перерахувати всіх членів домогосподарства, які проживатимуть в орендованому житлі, та додати дані про власника житла, після чого натиснути кнопку «Зберегти».
  • Далі зазначити дані для формування договору оренди житла і зазначити житлові послуги, які будуть використовуватись, поставивши відповідні позначки.
  • ВПО ставить позначку про підтвердження наймодавця, що приміщення не було відчужено та не передано в користування третім особам, не є спірним чи арештованим. Цією позначкою він також підтверджує, що житлове приміщення передається в найм у стані, придатному для проживання.
  • У разі потреби, ВПО (наймач) може додати скановані копії інших документів, наприклад,  відомості про розірвання шлюбу, встановлення режиму окремого проживання для подружжя, стягнення аліментів тощо.
  • Після заповнення онлайн-форми заяви ВПО надає згоду на передачу та обробку персональних даних, поставивши відповідну позначку та натискає кнопку «Зберегти» (також є кнопка «Зберегти чернетку», якщо заповнення форми не завершено).
  • На екрані у сусідніх (паралельних) вкладках з’явиться згенерована екранна форма Заяви про надання субсидії на найм житла та Примірного договору найму (оренди) житлового приміщення (будинку, квартири). Документи необхідно переглянути та натиснути кнопку «Зберегти».
  • Після цього документи набувають статусу «Очікує підпису».
  • Водночас Заява та сформований на основі даних онлайн-форми Примірний договір надходять до особистого кабінету власника житла (наймодавця).  Для ознайомлення з документами йому потрібно зайти в розділ «Підписати Заяву про надання субсидії на оплату вартості або частини вартості найму».
  • Наймодавець має перевірити свої дані, за потреби, відредагувати їх, додати необхідні документи, зберегти та накласти КЕП. Таким чином, наймодавець підписує Заяву та Договір.
  • Після підписання власником житла документів, у кабінеті наймача в розділі «Підписати Заяву про надання субсидії на оплату вартості або частини вартості найму» статус сформованих документів змінюється на «Підписано». 
  • Наймачу-ВПО також потрібно підписати відповідні документи, використавши свій КЕП.
  • Електронні документи з накладеними КЕП передаються в Пенсійний фонд. Статус надісланих документів можна перевірити в розділі «Мої звернення», де відображається згенероване рішення про призначення субсидії в PDF-форматі, а також в розділі «Мої повідомлення», де інформування наймача та наймодавця здійснюється у вигляді текстових повідомлень.

Проте, за бажання, подати документи можна і офлайн, у найближчому сервісному центрі ПФУ або центрі надання адміністративних послуг (ЦНАП).

Детальніше про субсидію на оренду житла за посиланням https://www.facebook.com/share/v/1EJWQSYsJQ/  , власникам житла може стати в нагоді відео https://www.facebook.com/share/v/15EUarVMsn/ 

За інформацією Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області

 

 

 


Після 1 вересня Уряд продовжить виплати на проживання для ВПО, які потребують підтримки

Попри складне становище, держава продовжує системно підтримувати тих, хто потребує допомоги. Частиною підтримки,яку забезпечує Уряд для внутрішньо переміщених осіб, є допомога на проживання. Така допомога виплачується щомісяця на кожного члена сім'ї ВПО з вразливих категорій українців.  Наразі понад 1,2 млн українців,  які  через війну змушені були залишити свої домівки, отримують цю допомогу.

У серпні  2024 року термін виплати допомоги на проживання для значної частини ВПО вразливих категорій закінчився. Ці внутрішньо переміщені особи отримували виплату щонайменше з липня 2023 року, а більшість з них – півтора чи два роки. Тобто держава тривалий час фінансово підтримувала ці родини, щоб вони могли  налагодити життя у нових громадах (деякі родини отримують виплати на проживання з моменту їх запровадження, тобто третій рік).

Втім, для продовження підтримки ВПО, які знаходяться у найбільш складних життєвих обставинах, Уряд продовжить ці виплати ще на 6 місяців - тобто до лютого 2025 року. Відповідну постанову Уряду, розроблену Мінсоцполітики, сьогодні було ухвалено на засіданні Кабінету Міністрів.

Відтак, для тих ВПО,у яких в серпні 2024 року мав завершитись період виплат допомоги на проживання, ці виплати будуть продовжені

Звертаємо увагу також, що ці виплати буде продовжено автоматично, додатково нікуди звертатися НЕ потрібно.

При цьому, аби перевірити, що ці родини і далі відповідають нормам діючої постанови (чи порядку отримання виплат), держава через управління соціального захисту протягом місяця перевірить, чи не змінився суттєво фінансово-майновий стан цих родин. 

Якщо змін не відбулось – родини будуть отримувати виплати до лютого 2025 року. 

Звертаємо увагу, що критерії для отримання права на виплату не змінились: вони залишаються такими ж, якими були при перепризначенні допомог для родин, які звертались із заявами з березня 2024 року.

Проте, якщо людині з технічних причин не було продовжено виплату допомоги автоматично, але вона має на неї право, необхідно звернутися до органу соціального захисту населення/ЦНАП.

 

За інформацією Міністерства соціальної політки України

 

 

Завантажити повну інформацію


Урядом 26 січня 2024 року прийнято постанову Кабінету Міністрів України „Деякі питання соціальної підтримки внутрішньо переміщених осіб та інших вразливих категорій осіб” (далі – Постанова № 94 ) задля підтримки внутрішньо переміщених осіб, зокрема сімей, в яких є особи, які потребують продовження виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.

Щодо допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам Постановою передбачено:

1) автоматичне  продовження до 1 березня 2024 року (без додаткового звернення) виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, у яких у січні 2024 року закінчився шестимісячний період отримання такої допомоги;

2) можливість подання заяви на продовження виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам вже починаючи з 1 лютого 2024 року. Таким чином, особам, які відповідають критеріям Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 р. № 332 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України  від 11 липня 2023 р. № 709) (далі  –Порядок № 332), які звернуться з особисто поданою заявою у лютому – березні 2024 року, така допомога призначатиметься починаючи
з 1 березня 2024 року.

 

Автоматично з 1 березня 2024 року продовжуються виплати для таких категорій внутрішньо переміщених осіб:

  •  для пенсіонерів, у яких станом на 1 січня 2024 року розмір пенсії не перевищує 9 444 грн (чотири прожиткових мінімуми для осіб, що втратили працездатність);
  •  осіб з інвалідністю I чи II групи, дитині з інвалідністю віком до 18 років, дитині, хворій на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, якій не встановлено інвалідність;
  •  дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування, та особам з їх числа віком до 23 років, зокрема таким, які перебувають у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім’ях, а також батькам-вихователям і прийомним батькам.

 

У разі коли особі не було продовжено виплату допомоги автоматично, але вона належить до зазначених вище категорій осіб, їй може бути призначено допомогу за заявою.

 

Іншим членам сім’ї виплата допомоги може бути продовжена на підставі подання заяви на призначення допомоги.

 

Постановою визначено термін “непрацююча працездатна особа”, що означає особу, яка досягла 18-річного віку та за станом здоров’я здатна до трудової діяльності і не працює, не проходить військову службу, не займається підприємницькою діяльністю чи професійною незалежною діяльністю, не здобуває освіту за денною формою у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти.

 

Згідно із Законом України „Про зайнятість населення” особами працездатного віку  вважаються особи, які не досягли встановленого статтею 26 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” пенсійного віку.

 

На підставі подання заяви допомога продовжуватиметься:

 

1) для непрацюючих осіб працездатного віку, які здійснюють догляд за дитиною до 14 років, для сімей у яких, виховується троє і більше дітей віком до 18 років, всі діти проживають в сім’ї і не виховуються в інтернатних закладах та:

фактичним місцем проживання (перебування) такої сім’ї є території, на яких ведуться бойові дії або території можливих бойових дій, для яких не визначена дата завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій), території активних бойових дій, включеної до переліку територій; або

 

сім’я проживає на території, для якої визначена дата завершення бойових дій, включеної до переліку територій, та території, що не включеній до переліку територій, але у закладах дошкільної освіти та/або закладах загальної середньої освіти, що розташовані на території територіальної громади, на якій проживає така сім’я, відсутні місця або навчання проводиться он-лайн (повністю або частково). Для такої сімʼї допомога призначається, якщо відомості про відсутність місць у закладах дошкільної освіти та/або закладах загальної середньої освіти або про те, що навчання в таких закладах проводиться в режимі он-лайн (повністю або частково (гібридному форматі), отримані шляхом інформаційної взаємодії між органами соціального захисту населення та органів управління у сфері освіти.

 

У разі відсутності інформаційної взаємодії уповноважена особа, яка звернулася за призначенням допомоги на сім’ю, надає підтвердний документ щодо відсутності місця у закладі дошкільної освіти та/або закладі загальної середньої освіти для влаштування дитини або щодо проведення навчання в таких закладах в режимі он-лайн (повністю або частково).

 

Звертаємо у вагу, що у випадках, коли інформація (про відсутність місць у закладах дошкільної освіти та/або закладах загальної середньої освіти або про гібридне навчання, а саме в режимі он-лайн (повністю або частково)) може бути одержана органом соціального захисту населення із загальнодоступних джерел – підтвердний документ не вимагається (наприклад - накази, рішення органів місцевого самоврядування).

 

Якщо непрацююча особа працездатного віку зареєструвалася в центрі зайнятості як безробітна або як така, що шукає роботу, і при цьому у сім’ї діти навчаються он-лайн, такій сім’ї допомога призначається без додаткових документів.

 

2) для сімей у складі якої є:

 

непрацююча працездатна особа, яка на дату звернення за допомогою зареєструвалася в центрі зайнятості як безробітна або як така, що шукає роботу, зокрема для отримання ваучера на навчання, але ще не працевлаштувалася;

 

діти, які відвідують заклади дошкільної освіти та/або навчаються у закладах загальної середньої освіти, та/або діти, які навчаються в закладах професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти.

 

3) якщо у складі сім’ї є особа, яка доглядає за особою з інвалідністю
I групи або дитиною з інвалідністю віком до 18 років, або особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, або особою, яка досягла 80-річного віку, за дитиною, хворою на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, якій не встановлено інвалідність, що підтверджується документально.

 

4) коли у складі сім’ї є працездатні особи, які працюють, провадять підприємницьку діяльність/незалежну професійну діяльність, зокрема, які протягом попередніх шести місяців отримання допомоги працевлаштувалися, зареєструвалися як фізична особа — підприємець та розпочали відповідну діяльність або отримали допомогу на здобуття економічної самостійності/мікрогрант/грант на створення або розвиток власного бізнесу/ваучер на навчання, у складі сім’ї є діти віком до 14 років.

 

В усіх зазначених вище випадках допомога призначатиметься на всіх осіб з числа внутрішньо переміщених осіб у такій сім’ї з урахуванням норми, що інші непрацюючі працездатні особи із складу сім’ї (крім одного отримувача допомоги) зобов’язані зареєструватися в центрі зайнятості як безробітні або як такі, що шукають роботу, зокрема для отримання ваучера на навчання, або розпочати діяльність відповідно до Закону України “Про зайнятість населення”.

 

У разі невиконання такої умови виплата допомоги припиняється з місяця, що настає за місяцем виникнення обставин, які впливають на припинення права отримання допомоги.

 

Прийняті зміни мають сприяти стимулюванню внутрішньо переміщених осіб працездатного віку до працевлаштування.

 

При зверненні за призначенням допомоги внутрішньо переміщені особи мають бути обов’язково попереджені щодо необхідності виконання вищезазначених умов.

 

Слід зазначити, що виплата допомоги також призначатиметься на другий шестимісячний період на підставі подання заяви на призначення допомоги:

 

1) малолітній дитині, яка прибула без супроводу законного представника за заявою особи, яка перебуває у сімейних, родинних відносинах, за наявності документа, що підтверджує сімейні, родинні зв’язки особи з дитиною, виданого службою у справах дітей за місцем звернення, або особи, яку батьки або інші законні представники уповноважили супроводжувати дитину, що підтверджується письмовою заявою одного із законних представників, завіреною органом опіки та піклування, або особи, до сім’ї якої тимчасово влаштовано дитину, яка залишилася без батьківського піклування (за наявності копії наказу служби у справах дітей про тимчасове влаштування);

 

2) вагітній жінці після 30-го тижня вагітності (27-го тижня вагітності — для жінок, яких віднесено до I—IV категорій осіб, постраждалих від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС), що підтверджується інформацією про номер запису в Реєстрі медичних висновків в електронній системі охорони здоров’я про сформований медичний висновок про тимчасову непрацездатність категорії “Вагітність та пологи” або довідкою лікувально-профілактичного закладу встановленого зразка. Перевірка інформації про сформований медичний висновок проводиться з використанням Порталу Дія згідно з Порядком ведення Реєстру медичних висновків в електронній системі охорони здоров’я, затвердженим наказом МОЗ від 18 вересня 2020 р. № 2136;

 

3) особам, які втратили працездатність, але не мають права на пенсійну виплату та / або отримують державну соціальну допомогу відповідно до Закону України “Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю” або Закону України “Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю” (крім осіб з інвалідністю І та ІІ групи), якщо середньомісячний сукупний дохід на одного отримувача в такій сім’ї протягом тримісячного періоду, за який враховуються доходи на момент продовження виплати допомоги, не перевищує чотирьох розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, на 1 січня року, в якому приймається рішення про призначення допомоги.”;

 

Звертаємо увагу, що під час подання заяви внутрішньо переміщена особа або уповноважена особа має заповнити опитувальник щодо потреби (чи відсутності потреби) у послузі з догляду за дитиною „муніципальна няня”.

 

Своїм підписом  внутрішньо переміщена особа або уповноважена особа підтверджуватиме також, що вона ознайомлена з умовами, визначеними Порядком № 332, а саме:

 

щодо обов’язку зареєструватися в центрі зайнятості як безробітні або як такі, що шукають роботу, зокрема для отримання ваучера на навчання, або розпочати діяльність відповідно до Закону України “Про зайнятість населення”;

 

що у разі невиконання такої умови виплата допомоги припиняється з місяця, що настає за місяцем виникнення обставин, які впливають на припинення права отримання допомоги.

Також зазначаємо, що згідно з Постановою № 94, внутрішньо переміщені особи, які отримували допомогу та відмовилися від неї, або яких було знято з обліку як внутрішньо переміщених осіб через те, що такі особи повернулись до покинутого місця проживання, але знову були змушені з нього виїхати, та яких повторно взято на облік як внутрішньо переміщених осіб, також зможуть знову звернутись за призначенням допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.

 

Пунктом 24 Порядку № 332 також передбачена необхідність повідомлення уповноважену особу або отримувача про підстави відмови у призначенні/ продовженні виплати допомоги та порядок оскарження рішення.

 

Додатково повідомляємо, що у разі, якщо особа повідомляє, що вона не проживає разом із чоловіком (дружиною) та не пов’язана з ним / з нею спільним побутом (що підтверджено документально або перебуває за кордоном/зникла безвісти/депортована за межі України - наприклад: довідкою (або акт) від органів місцевого самоврядування, об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-експлуатаційної контори) у таких випадках до складу сім’ї включаються тільки ті особи, які спільно проживають.

 

Щодо державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям

 

Прийнятою Постановою, також внесено зміни до Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 р. № 250 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України  від 22 липня 2020 р. № 632) та розширено можливості призначення допомоги малозабезпеченим сім’ям.

Зокрема, на  один шестимісячний період, допомога призначатиметься, якщо у складі сім’ї є особа працездатного віку, яка:

є особою з числа внутрішньо переміщених осіб і не працює або не сплатила або за неї не сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування протягом періоду, за який враховуються доходи; та/або повернулася після міграції/тривалого перебування (не менше ніж 90 календарних днів) за кордоном, не перебуває на обліку як внутрішньо переміщена особа і не працює або не сплатила/за неї не сплачено єдиний внесок а загальнообов’язкове державне соціальне страхування і яка звертається за призначенням державної соціальної допомоги не раніше ніж через 15 робочих днів після такого повернення.

На період дії воєнного стану для зазначених вище осіб з 1 березня 2024 р. до середньомісячного сукупного доходу сім’ї під час призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям, не включатимуться інші види соціальних допомог, якщо на дату звернення за призначенням державної соціальної допомоги їх виплату припинено.

У разі коли після призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям відбулося припинення або призначення малозабезпеченій сім’ї виплати іншого виду соціальної допомоги, яка враховується до середньомісячного сукупного доходу відповідно Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім’ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 р. № 632 (далі – Порядок № 632), розмір державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям для такої сім’ї автоматично перераховуватиметься з місяця, що настає за місяцем, в якому відбулося припинення або призначення виплати іншого виду соціальної допомоги.

Якщо в родині, яка отримала допомогу, є працездатні особи, які не працюють, вони мають протягом двох місяців з дня її призначення працевлаштуватись/ зареєструватись як фізична особа — підприємець/стати на облік як фізична особа, яка провадить незалежну професійну діяльність/подати заяву для отримання допомоги на здобуття економічної самостійності/мікрогранту/ гранту на створення або на розвиток власного бізнесу/ваучера на навчання, або зареєструватися в центрі зайнятості як безробітні, або стати на облік в центрі зайнятості як такі, що шукають роботу.

Вимога щодо працевлаштування застосовуватиметься лише до інших працездатних осіб із складу сім’ї (крім одного отримувача допомоги), якщо сім’я:

проживає на територіях, включених до переліку територій, для яких не визначена дата завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій), і одна з працездатних осіб доглядає за дитиною до 14 років або дитиною з інвалідністю до 18 років, особою з інвалідністю, або особою, старше 80 років;

проживає на території, для якої визначена дата завершення бойових дій, включених до переліку територій, та території, що не включена до переліку територій, але у закладах дошкільної освіти та/або закладах загальної середньої освіти, що розташовані на території територіальної громади, на якій проживає сім’я, відсутні місця або навчання проводиться в режимі он-лайн (повністю або частково). У такому разі державна соціальна допомога призначається, якщо відомості про відсутність місць у закладах дошкільної освіти та/або закладах загальної середньої освіти або про те, що навчання в таких закладах проводиться в режимі он-лайн (повністю або частково), отримані шляхом інформаційної взаємодії між органами соціального захисту населення та органів управління у сфері освіти.

У разі відсутності інформаційної взаємодії уповноважений представник малозабезпеченої сімʼї надає підтвердний документ щодо відсутності місця у закладі дошкільної освіти та/або закладі загальної середньої освіти для влаштування дитини або щодо проведення навчання в таких закладах в режимі он-лайн (повністю або частково).

Для визначення права на отримання допомоги особам, які повернулися після міграції/тривалого перебування (не менше ніж 90 календарних днів) за кордоном Мінфіном проводитиметься перевірка факту перебування осіб із складу малозабезпеченої сім’ї більше ніж 90 календарних днів підряд за кордоном. У разі виявлення факту перебування зазначених осіб менше ніж 90 календарних днів підряд за кордоном перед поверненням до України і призначення виплати державної соціальної допомоги виплата державної соціальної допомоги припинятиметься з місяця, настає за місяцем виявлення такого факту.

Також проводитиметься перевірка факту перебування осіб із складу малозабезпеченої сім’ї більше ніж 90 календарних днів підряд за кордоном під час отримання державної соціальної допомоги.

У разі виявлення факту перебування зазначених осіб більше ніж 90 календарних днів підряд за кордоном і продовження перебування за кордоном на момент проведення перевірки орган соціального захисту населення шляхом надсилання письмового повідомлення на поштову адресу або за допомогою засобів електронного зв’язку (електронне повідомлення) або телефонного зв’язку повідомлятиме отримувачу про необхідність подання протягом 30 календарних днів підтвердних документів про неотримання будь-яких виплат в країнах перебування. Такі документи повинні мати впорядкований автентичний переклад на українську мову.

Виплата державної соціальної допомоги продовжуватиметься на підставі наданих підтвердних документів про неотримання будь-яких виплат в країнах перебування. Якщо зазначені документи не подані, розмір державної соціальної допомоги перераховується без урахування у складі малозабезпеченої сім’ї особи, яка виїхала.

Розмір державної соціальної допомоги на сім’ю перераховуватиметься автоматично без звернення з місяця, що настає за місяцем, в якому закінчився строк подання (протягом 30 календарних днів) підтвердних документів.

Додаток


 

Отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та виплата щомісячної допомоги на проживання

 

Особи, які перемістилися із зони активних бойових дій або з тимчасово окупованих територій України, особи які втратили житло отримують довідку про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від  1 жовтня 2014 р. № 509.

Отже, для отримання довідки внутрішньо переміщена особа може звернутися із заявою до:

- структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах рад за місцем проживання (Контакти органів соціального захисту Чернігівської області);

- уповноваженої особи виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або центру надання адміністративних послуг (ЦНАП області та Список теріторіальних громад Чернігівської області);

- через Єдиний державний вебпортал електронних послуг (Порталу Дія).

Нагадуємо, що згідно із законодавством, переселенці мають одразу оновити адресу в довідці ВПО, якщо вони переїхали до іншого міста України, або взагалі скасувати статус ВПО, якщо вони повернулися додому.

   Для цього внутрішньо переміщеним особам не обов’язково звертатись  до органів соціального захисту, це можна зробити скориставшись застосунком Дія.

   Право на отримання допомоги на проживання мають внутрішньо переміщені особи відповідно до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 року № 332.

Які  документи необхідні для оформлення довідки та допомоги на проживання ВПО ?

 Офлайн 

Для подання заяви потрібно мати при собі документи, що посвідчують особу та засвідчують реєстрацію особи в населеному пункті, що був окупований або де ведуться активні бойові дії.

Подати заяву офлайн можна: 

  • безпосередньо у ЦНАПі тієї громади, де знаходиться внутрішньо переміщена особа;
  • через Управління соціального захисту населення; 
  • через уповноважену особу виконавчого органу сільської, селищної, міської ради.

Онлайн 

Заяву через застосунок Дія можна подати у кілька кліків. Для цього потрібно авторизуватися та обрати послугу "Допомога для ВПО". У застосунку послуга комплексна: отримання довідки ВПО та виплати.

Для того, щоб скористатися послугою, у застосунку має відображатися картка платника податків та один з паспортів:

- ID-картка або

- закордонний біометричний паспорт.

Це пов'язано з тим, що особисті дані для формування заяви отримуються саме з біометричних паспортів. Водночас, щоб отримати довідку ВПО для дитини до 14 років, у застосунку одного з батьків, який оформляє послугу, має відображатися свідоцтво про народження дитини.

Зверніть увагу, під час подачі заяви, потрібно поставити відмітку щодо подачі заяви і на дітей.

Нагадаємо, що допомога на проживання  ВПО надається щомісяця у розмірі:

• 2000 грн на дорослу людину;

• 3000 грн на дитину або людину з інвалідністю.

В області утворено Раду з питань внутрішньо переміщених осіб при обласній військовій адміністрації (розпорядження начальника Чернігівської обласної військової адміністрації від 25.08.2023 № 583) метою якої є реалізація регіональної політики у сфері забезпечення та захисту прав та інтересів внутрішньо переміщених осіб, сприяння діяльності територіальних громад у розвитку ефективних механізмів їх адаптації та інтеграції.

 

Пенсійне забезпечення

Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області


Адреса: вул. П’ятницька, 83 А, м. Чернігів, 14005.


Режим роботи: 8.00 – 17.15. П’ятниця: 8.00 – 16.00.


Обідня перерва: 13.00 – 14.00.


Тел.: (0462) 674-802.


Офіційний вебсайт: На час воєнного стану інформаційна сторінка Головного
управління вебпорталу електронних послуг Пенсійного
фонду України тимчасово закрита.

У Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області (далі – Головне управління) діє 13 відділів обслуговування громадян, до складу яких входять 24 сервісні центри (див. додаток), які здійснюють прийом та обслуговування громадян, в т.ч. внутрішньо переміщених осіб.

Відповідно до Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року № 28-2 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 21 грудня 2022 року № 28-2) основними завданнями Головного управління є:

  • реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення, загальнообов’язкового державного соціального страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та загальнообов’язкового державного соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу;
  • забезпечення ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню, осіб, які мають право на пільги, а також отримувачів житлових субсидій;
  • здійснення страхових виплат та надання соціальних послуг відповідно до
    Законів України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” та
    “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування”;
  • профілактика нещасних випадків на виробництві та професійних
    захворювань;
  • проведення перевірки обґрунтованості видачі, продовження листків непрацездатності та документів, що є підставою для їх формування, на базі інформації з електронних систем та реєстрів;
  • здійснення контролю за використанням страхувальниками та
    застрахованими особами страхових коштів;
  • виконання інших завдань, визначених законом.

Головне управління відповідно до покладених на нього завдань здійснює наступні види послуг для громадян:

  • консультація громадян відповідно до чинного законодавства;
  • надання інформації з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування;
  • призначення пенсій;
  • перерахунок пенсій;
  • призначення пенсії за особливі заслуги перед Україною;
  • оформлення та видача пенсійних посвідчень;
  • підтвердження на комісії стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років;
  • встановлення надбавок, підвищень, додаткової пенсії, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством;
  • зміна способу виплати пенсії;
  • виплата недоотриманої пенсії;
  • переведення пенсійної виплати за новим місцем проживання;
  • видача довідок про розмір пенсії, про перебування на обліку;
  • оформлення допомоги на поховання;
  • надання послуг в електронному вигляді;
  • надання інформації про умови, порядок призначення, перерахунку,
    виплати пенсій, сплату обов’язкових платежів;
  • правова оцінка документів для призначення (перерахунку) пенсій;
  • розгляд заяв від осіб відповідно до Закону України «Про звернення
    громадян»;
  • поновлення виплати пенсії;
  • призначення, нарахування (перерахунок) та виплата житлових субсидій
    та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та
    рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу, а також надання
    одержувачам зазначених пільг та житлових субсидій інформації,
    визначеної законодавством;
  • надання страхових виплат у зв’язку із тимчасовою втратою
    працездатності та окремих виплат потерпілим на виробництві

Додаток


з/п
Назва регіону Назва сервісний центр Адреса розміщення адміністративного приміщення Сервісного центру/Відділу обслуговування громадян Телефон гарячої лінії
1 2 3 4 5
1 Чернігівська область Відділ обслуговування громадян(сервісний центр) № 1 м. Чернігів, вул. Шевченка, 162 (0462) 67-16-05 
2 Відділ обслуговування громадян(сервісний центр) № 2 м. Чернігів, вул. Мазепи, 19 (0462) 67-60-16
3 Відділ обслуговування громадян(сервісний центр) № 3 смт Ріпки, вул. Харківська, 8 (04641) 2-14-57
4 Відділ обслуговування громадян(сервісний центр) № 3 м. Городня, вул. Троїцька, 15 (04645) 2-91-03, 2-91-04
5 Відділ обслуговування громадян(сервісний центр) № 4 смт Козелець, вул. Незалежності, 3 (04646) 4-19-64
6 Відділ обслуговування громадян(сервісний центр) № 4 смт Куликівка, вул. Миру, 67 (04643) 2-24-76
7 Відділ обслуговування громадян(сервісний центр) № 5 м. Корюківка, вул. Вокзальна, 8 А (04657) 3-46-33
8 Відділ обслуговування громадян(сервісний центр) № 5 м. Сновськ, вул. Свято-Троїцька, 6 А (04654) 2-18-80
9 Відділ обслуговування громадян(сервісний центр) № 6 м. Мена, вул. С. Титаренка, 18 (04644) 2-18-04
10 Відділ обслуговування громадян(сервісний центр) № 6 смт Сосниця, вул. Чернігівська, 54 (04655) 2-03-69
11 Відділ обслуговування громадян(сервісний центр) № 7 м. Прилуки, вул. 1 Травня, 48 А (04637) 3-11-89
12 Відділ обслуговування громадян(сервісний центр) № 7 смт Варва, вул. Пилипенка, 3 А (04636) 2-22-30
13 Відділ обслуговування громадян(сервісний центр) № 8 м. Ічня, вул. Г. Коваля, 12 А (04633) 2-45-69
14 Відділ обслуговування громадян(сервісний центр) № 8 смт Срібне, вул. Миру, 41 (04639) 2-62-35
15 Відділ обслуговування громадян(сервісний центр) № 8 смт Талалаївка, вул. Центральна, 5 (04634) 2-16-91
16   Відділ обслуговування громадян(сервісний центр) № 9 м. Ніжин, вул. Шевченка, 21 Ж   (04631) 7-12-35 
17 Відділ обслуговування громадян(сервісний центр) № 10 м. Носівка, вул. Центральна, 6 (04642) 2-20-57
18 Відділ обслуговування громадян(сервісний центр) № 10 м. Бобровиця, вул. Незалежності, 50 (04632) 2-50-04
19 Відділ обслуговування громадян(сервісний центр) № 11 м. Бахмач, вул. Чернігівська, 2 А (04635) 3-11-77
20 Відділ обслуговування громадян(сервісний центр) № 11 м. Борзна, вул. Незалежності, 2 А (04653) 2-10-30 
21 Відділ обслуговування громадян(сервісний центр) № 12 м. Новгород-Сіверський, вул. Соборна, 3 (04658) 3-16-89 
22 Відділ обслуговування громадян(сервісний центр) № 12 смт Короп, вул. Захістників  України, 9 (перейменування вулиці) (04656) 2-76-56
23 Відділ обслуговування громадян(сервісний центр) № 12 м. Семенівка, вул. Червона площа, 10 (04659) 2-13-66
24 Відділ обслуговування військовослужбовців та деяких інших категорій громадян (сервісний центр) м. Чернігів, вул. Мазепи, 19 (0462) 676-309

Назад